Frak

O stroju…
Frak jest najbardziej elegancką i formalną odmiana wieczorowego stroju męskiego. Zmiana klasycznego kroju lub kolorystyki jest tutaj raczej niewskazana, albo powinna być przynajmniej świadoma. Obecnie jego główne przeznaczenie związane jest z najbardziej prestiżowymi ceremoniami, strojem konferansjerów, dyrygentów i muzyków orkiestry filharmonicznej, tancerzy tańców klasycznych oraz strojem do ceremonii ślubnych.
Frak poprzez swoją wybitną elegancję onieśmiela młode pary i w związku z tym jest obecnie rzadko zamawiamy na tego rodzaju okazje.

Krój 
Skomplikowany krój fraka wiąże się przede wszystkim z jego marynarką. W części przedniej cięta jest krótko, w okolicach talii. Tylna część powiewa dwoma połami najczęściej do zgięcia kolan. Nieodłącznym elementem stroju jest biała kamizelka. Według klasycznego wzorca winna kończyć się tuż za przednim cięciem marynarki. Obecnie coraz częściej zamawiane są kamizelki krótsze.

Kolory 
Najbardziej klasyczny kolor dla stroju to czarna marynarka i spodnie z lampasami oraz biała kamizelka i biała, jedwabna muszka. Marynarki w kolorach czerwonym ze spodniami w kolorze czarnym oraz całe stroje w kolorze białym lub innym niż czarny – są specyficzne i najczęściej związane z zastosowaniami scenicznymi.

*Przyjmuje sie że właściwym, formalnym kolorem jest również granatowy.

Józef Błoński
Warszawa, 2 Sierpnia 2013