O stroju…
Powstanie stroju jest wiązane z postacią Gustava Stresemanna (10 maja 1878 – 3 października 1929), wybitnego polityka niemieckiego, którego działania były jednocześnie niekorzystne dla naszego kraju.
Strój został wymyślony w związku z problemami użytkowania żakietów męskich w parlamencie niemieckim. Długie tylnie poły Surduta Angielskiego zagniatały się podczas przesiadywania w ławach poselskich. Skrócono więc marynarkę, pozostawiając resztę elementów Żakietu Angielskiego (sztuczkowe spodnie i szarą kamizelkę). Strój zachował swoją elegancję i zyskał ważną cechę wygody użytkowania.
Stresemann wydaje się być właściwie kompletny i przygotowany na wszelkiego rodzaju uroczystości. Nadaje się na ceremonię ślubną zarówno w charakterze Pana Młodego, jaki i gościa weselnego a także na wizytę w teatrze czy operze. Pomimo swojego szerokiego zastosowania jest umiarkowanie często szyty i chyba czeka na swoje ponowne odkrycie.
Krój i kolorystyka
Klasyczny Stresemann najczęściej składa się z prostej marynarki „garniturowej” w kolorze ciemno szarym oraz z spodni sztuczkowych i jaśniejszej, szarej kamizelki. Możliwa jest wersja zarówno jedno jak i dwurzędowa.
Na zdjęciach znajduje się Stresemann z fiołkową kamizelką.
*Pełna kolorystyka jest zbieżna z tą dla Żakietu Angielskiego.
Józef Błoński
Warszawa, 7 Sierpnia 2013