Garnitur wizytowy (wieczorowy)

O stroju…

Krój garnituru wieczorowego przeznaczonego na oficjalne spotkania i imprezy, stara się nieco upodobnić do formalnych strojów męskich typu frak lub smoking, jednocześnie oddalając od codzienności ubrań biurowych. Klapy marynarek wieczorowych są zatem w przewarzającej większości krojone w szpic czyli podobnie jak kanon modowy dla wspomnianej już odzieży oficjalnej. 

Kieszenie garnituru wizytowego są nieliczne, oszczędne w wyrazie, eleganckie z „nieśmiało” pochowanymi patkami , mają w dużej mierze pełnić funkcje ozdobną. Charakterystyczne jest również użycie zapominanej w garniturach kamizelki. Jednorzędowa marynarka jest również uważana za tą znacznie bardziej elegancką, ponieważ nadmiar guzików tworzy niepotrzebne zamieszanie.

Wełna na garnitur wizytowy jest gładka, pozbawiona najczęściej jakichkolwiek deseni lub prążków. Kolor to w pierwszej kolejności granat lub ciemno niebieski ale także ciemniejsze, popielate szarości.

Wymienione cechy garnituru wieczorowego tworzą spójną całość mająca zaakcentować elegancję, przeznaczoną niegdyś tylko dla strojów formalnych tj. frak i smoking.

* Na zdjęciach garnitur wieczorowy do ślubu z 1978 roku oraz garnitur z kamizelką z 2011 roku w swobodniejszym układzie kolorystycznym.

Józef Błoński
Warszawa, 17 Listopada 2013

Garnitur wizytowy wieczorowy