Garnitur Klubowy (Marynarka Klubowa)

Garnitur klubowy, marynarka klubowa szyta na miaręO stroju…

Historyczny początek stroju określa się niekiedy na rok 1837 lub 1825. Wydaje się jednak, że współczesny wygląd Garnituru Klubowego wykrystalizował się znacznie później w angielskich klubach dla dżentelmenów.

Zastosowanie stroju jest już od dawna bardzo szerokie, ale wiążące się raczej z mniej oficjalnymi okolicznościami. Uznanie Garnituru Klubowego za strój nieformalny jest współczesną tajemnica sukcesu tej garderoby.

Krój i kolorystyka 

Krój Marynarki Klubowej jest właściwy dla garnituru. Marynarka jedno lub dwurzędowa i spodnie. Klapy – zarówno normalne jak i krojone w szpic. Garderoba obecnie często noszona bez krawata, co podkreśla jej nieformalność .

Kolory marynarek, które kiedyś właściwe były dla klubu dżentelmena – teraz uzależnione są jedynie od upodobania mężczyzny. Najczęściej marynarki występują w granacie i niebieskim, rzadziej zielonym, a nawet czerwonym (możliwe są również kolorowe pasy).

Istnieją dwa bardzo charakterystyczne elementy Garnituru Klubowego. Pierwszy to guziki, które w zależności od upodobań mogą być w kolorze srebrnym lub złotym. Drugim elementem są spodnie, które różnią się kolorem od marynarki i są najczęściej w odcieniach szarości.

Józef Błoński
Warszawa, 3 Sierpnia 2013

to top button